Wybór podręcznika do nauki języka obcego należy zawsze dopasować do swoich potrzeb, możliwości i stopnia zaawansowania w nauce. By kupić książkę, która faktycznie pomoże w nauce angielskiego, warto kierować się kilkoma kryteriami i odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań.

Kto będzie używał książki?

Czy ma to być podręcznik dla dorosłych czy dla dzieci? Książki do nauki angielskiego warto dobrać do wieku użytkownika. Podręczniki dla dzieci są znacznie łatwiejsze, wypełnione obrazkami, zagadkami, prostymi zadaniami. Książki do angielskiego dla dorosłych są dużo bardziej treściwe, nieco trudniejsze w odbiorze, ale zawierają znacznie więcej informacji niż te, które są kierowane do dzieci.

  • Jaka książka do angielskiego dla dzieci? Podręczniki językowe dla najmłodszych ułatwiają opanowanie całkowitych podstaw języka obcego. Wybierając książkę do angielskiego dla dziecka, warto postawić na publikację napisaną przystępnym językiem, łatwą w odbiorze i pełną kreatywnych zadań. Dobrze sprawdzają się zarówno obrazkowe słowniki, jak również książki z ćwiczeniami, w których należy podoklejać różne obiekty albo rozwiązać krzyżówki i rebusy. Ważne, by dobrać książkę do nauki angielskiego odpowiednio do wieku dziecka – dla najmłodszych wybrać publikacje obrazkowe, a dla starszych dzieci nieco bardziej skomplikowane podręczniki.
  • Jaka książka do nauki angielskiego dla dorosłych? Całkowicie początkujący dorośli mogą sięgać zarówno po publikacje dla dorosłych, jak również po książki dla dzieci do nauki angielskiego, bo wbrew pozorom z tych publikacji można się wiele nauczyć bez względu na wiek. Książka do nauki angielskiego dla dorosłych powinna objaśniać gramatykę, ale też zawierać przydatne słownictwo, czytanki, zadania do wykonania. Bardzo często okazuje się, że jedna książka do angielskiego to za mało. Warto sięgnąć zarówno po podręczniki typu angielski dla początkujących, jak również po słownik polsko-angielski i angielsko-polski oraz publikacje objaśniające gramatykę.

Czy nauka będzie w pełni samodzielna?

Czy też pod okiem korepetytora lub nauczyciela? Jeżeli naukę angielskiego będzie nadzorował korepetytor albo nauczyciel, warto wybór podręcznika pozostawić właśnie tej osobie. Może się okazać, że nauczyciel będzie przynosił dla nas jakieś własne materiały, a może zna podręczniki do angielskiego, z których, jego zdaniem, najłatwiej będzie nauczyć się podstaw.

Czy zaczynamy od zera, czy może mamy opanowane jakieś podstawy?

To ważne, by na starcie ocenić własne możliwości i umiejętności. Jeśli już mieliśmy styczność z językiem angielskim, prawdopodobnie część podstaw mamy już opanowane i wystarczy je tylko odświeżyć. Jeśli zaczynamy od początku, konieczne będzie zakupienie książki dla początkujących.

Nauka gramatyki – jaka książka do gramatyki angielskiej?

Opanowanie reguł gramatycznych to kluczowa kwestia podczas nauki jakiegokolwiek języka obcego. Gramatyka angielska nie jest bardzo skomplikowana, ale jej łatwe przyswojenie będzie zależało w dużej mierze od tego, czy wybierzemy odpowiedni podręcznik. Jaka książka do nauki gramatyki angielskiej sprawdzi się najlepiej?

  • Warto sięgnąć po publikację dla początkujących, która jest napisana przystępnym, łatwym do zrozumienia językiem.
  • Dobrym pomysłem jest wybór książki do gramatyki angielskiej, która zawiera tabele i różnego typu elementy graficzne – to czyni treść książki czytelną i łatwiejszą w odbiorze.
  • Książki angielskich autorów, które nie są przetłumaczone, lepiej zostawić sobie na później, a na początek sięgnąć po te, które przełożono na język polski. Trudno wyobrazić sobie, by osoba początkująca mogła korzystać z książki do gramatyki angielskiego, w której reguły językowe są objaśniane po angielsku.

Jaka książka do samodzielnej nauki angielskiego?

Na rynku wydawniczym nie brak publikacji dla osób, które uczą się wyłącznie we własnym zakresie. Książka „Angielski dla samouków” i tym podobne podręczniki będą dobrym wyborem dla kogoś, kto nie uczęszcza do szkoły językowej, ale chciałby nauczyć się angielskiego. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Czy książka zawiera szerokie objaśnienia prezentowanych reguł językowych? Skoro uczymy się samodzielnie, treść książki musi zastąpić nam to, co przekazałby nam nauczyciel.
  • Czy polecenia w podręczniku są jasno sformułowane?
  • Czy książka zawiera dodatki w postaci płyty CD lub DVD, na której byłyby nagrane czytanki, dialogi i inne materiały, które pomogłyby oswoić się nam z wymową pewnych słów i fraz.
  • Czy książka jest odpowiednia pod względem stopnia trudności? Skoro uczymy się samodzielnie, zrozumienie poleceń i zasad gramatycznych nie może być problemem. Podręcznik dla samouków powinien być łatwy w odbiorze.

Wybierając książki do nauki angielskiego warto wiedzieć, że książka Angielski B1 czy książka Angielski B2, podręczniki specjalistyczne (na przykład książka angielski biznesowy albo angielski dla lekarzy czy informatyków) są dedykowane osobom, które opanowały już podstawy. Przed zakupem wybranej publikacji warto upewnić się, czy to podręcznik dla początkujących. Takie informacje są zazwyczaj umieszczone w opisie książki na stronie internetowej wydawcy, na stronie księgarni internetowej, a często także na okładce książki.

Nauka angielskiego nie musi być trudna, nieprzyjemna i skomplikowana. To język, którego można uczyć się samodzielnie, a jego znajomość przydaje się w codziennym życiu. Warto sięgać po liczne książki i publikacje pomocnicze podczas nauki angielskiego, bo zdecydowanie ułatwiają one opanowanie podstaw oraz doskonalenie umiejętności językowych na kolejnych etapach nauki.

Leave a comment

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydaniami
i otrzymuj wyjątkowe oferty.

Original Solutions© 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.